Skip to content

AK Parti İzmir’den o arazinin imar planı değişikliğine tepki

‘Kocaoğlu döneminde yapılmadı, şimdi ne değişti?’

 

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli 2015 yılında Karşıyaka ilçesi Atakent mahallesinde bulunan, sosyal tesis ve açık spor tesisi olarak tescillenen 8 bin 243 metrekarelik alanın, imar planlarının Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla özel eğitim alanı olarak değiştirilmesi tepki gösterdi. AK Partili Sürekli, alanda yaptığı açıklamada İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi’nin hukuk ihlali yaptığını ve  yargıya başvuracaklarını söyledi. Sürekli, “İzmir’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı bütün planlara ayrım gözetmeksizin hepsini itiraz eden odalar nerede? Ey Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası neredesiniz?” dedi.

 

AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı İsmail Çiftçioğlu, AK Partili Büyükşehir ve Karşıyaka meclis üyeleri, Karşıyaka’nın Atakent Mahallesindeki TOKİ tarafından 7 yıl önce satılan 9 dönümlük spor alanı imarlı arazinin, özel eğitim alanı olarak değiştirilmesine yerinde tepki gösterdi.

 

“HUKUKA AYKIRI BİR İŞLEM”

Yapılan imar değişikliğiyle hukuk ihlali yapıldığını savunan Sürekli, “Bu alan Emlak Konut’un ilk projelerinden bir tanesidir. Burada çok güzel şehirleşme yapıldı. Bu proje yapılırken, spor alanı, spor tesisi olarak belirlendi. 1/1000’lik projede burası spor alanı olarak belirlendi. Sayın Aziz Kocaoğlu döneminde Karşıyaka’da da Hüseyin Mutlu Akpınar döneminde buraya müracaatlar yapıldı. Sosyal tesis alanından özel eğitim alanı olarak değiştirilmesi yönünde planlar getirildi. O dönemki yönetim Aziz Kocaoğlu ve Hüseyin Mutlu Akpınar tarafından kabul edilmedi. Karşıyaka revizyon planında 1/5000’te tekrar spor alanı olarak 6-7 ay önce belirlendi. Yine bir plan müracaatıyla konu meclise geldi. Mecliste CHP ve İYİ Parti oylarıyla bu önerge geçti” diye konuştu.

 

“EY MİMARLAR ODASI, ŞEHİR PLANCILARI ODASI NEREDESİNİZ?”

Meslek odalarını göreve çağıran AK Partili Sürekli, “Hiçbir hukuki gerekçesi ve haklı nedeni yok. Mekânsal planlar yönetmeliği 26 maddesine göre bu plan aykırı. Neden, bu lokasyonda ayrı bir spor alanının ayrılması gerekirken açıkça bir ihlal, hukuka aykırılık yapılarak, plan tadilatı yapıldı. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Biz ret oyu verdik. Bu konu da dava da açacağız. Şunu çok merak ediyorum. İzmir’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı bütün planlara ayrım gözetmeksizin hepsini itiraz eden odalar nerede? Ey Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası neredesiniz? Açık bir ihlal var! Sizi göreve davet ediyorum. Diğer yandan Aziz Kocaoğlu döneminde yapılmayan plan değişikliği, şimdi nereden çıktı? Bütün bunları kamuoyu huzurunda soruyoruz ve cevaplarını bekliyoruz. Diğer yandan takip ediyoruz, verilen yanıtlara bakıyoruz “TOKİ satmasaydı” diyorlar. TOKİ Türkiye’nin pek çok yerinde bu tip alanları satıyor ve alanlar amacına uygun kullanılıyor. Birtane farklı örneğini gösterin. TOKİ daha önce böyle bir şey yapmış mı? Şu an Mavişehir’deyiz Atatkent’teyiz. EGS var, iş merkezi. Arkasında bir otopark alanı var. Burası da TOKİ tarafından satıldı. Şu an otopark alanı olarak kullanılıyor. TOKİ’nin sattığı yerlerde bu şekilde imar düzenlemeleri yapılıyor. Sayın Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ geçenlerde yine açıkladı, TOKİ’nin sattığı yerlerde bir imar değişikliği yapılmayacak. Mevcut kullanımın dışına çıkılmayacak’ dedi. Hal böyleyken, bu plan değişikliğinde diretmeyi kabul etmiyoruz. Biz hukuki haklarımızı kullanacağız. Konuyu İzmirliler’in taktirine bırakacağız” diye konuştu.

 

TOKİ’NİN KURULUŞ KANUNDA VAR

Sürekli, “Karşıyaka Belediyesi Başkanı Cemil Tugay’ın nöbet başlattığı Mavişehir’deki arazilerden bahseden AK Partili Sürekli “Biraz ileri TOKİ alanıyla ilgili itirazlarını söylediler. Mahkemeye gittiler. Demokratik taleplerini sergilediler. Ama burada niye çelişkili davranıyorsunuz. Burayı niye görmezden geliyorsunuz. Bu çifte standardı İzmir kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Teknik olarak Mavişehir’deki alanla buradaki alanla hiç bir fark yok. Samimiyet derken biz bunu kast ediyorduk. Orası için bu kadar itirazı ortaya koyarken, burada hemen dibinde imar planı değişikliği kafalarda ciddi soru işareti yaratıyor. Mekansal planlar yönetmeliğinde açık bir ihlal var. Bunu mahkeme sürecinde bilirkişi raporunda göreceksiniz. Büyükşehir Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi’nin bu konuda niye sesi çıkmaz, tabi odalarda bu konuya seyirci kalıyorlar, biz bir samimiyet göremiyoruz. Satmasaydınız bir mazeret olamaz. TOKİ bu gibi yerleri her zaman satar. Geliri de sosyal konut yapımında kullanıyor. TOKİ’in kuruluş kanunda bu vardır. TOKİ bu gibi satışlardan elde ettiği gelirlerle dar gelirlilere sosyal konut yapar” açıklamasında bulundu.

 

“CHP’NİN SAMİMİYETİ TEST EDİLDİ”

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal da, “Geçtiğimiz mecliste önünde bulunduğumuz alanla ilgili bir tartışma çıkmıştı. Burası açık spor alanı ama yaklaşık 5 yıldır değiştirmeye çalıştıkları özel eğitim alanı olarak değiştirmeye çalışıyordu. Cumhur ittifakı olarak bu alanın plan revizyonuna ciddi bir itirazda bulunmuştuk. Ama CHP ve İYİ Parti’nin oylarıyla özel eğitim alanı olarak değiştirilmesi yönünde bir karar çıkmıştı. Özellikle CHP’nin samimiyetinin test edildiğinin göstergesidir. Kısa süre önce buna benzer bir alan için CHP’lilerin çok ciddi bir tepkisi olmuştu. Kamuya açık bir spor alanı iken, yaklaşık 9 dönümlük bir araziden bahsediyoruz. Buranın hem ekonomik değeri arttı hem de vatandaşın çok rahatlıkla girebileceği bir alan olmaktan çıktı” diye konuştu.