Skip to content

Menemen’de Srebrenitsa katliamı 27. Yılında unutulmadı

Bosna’da 8 bini aşkın Boşnak vatandaşın katledildiği Srebrenitsa soykırımı, 27. yıl dönümünde Menemen’de unutulmadı. AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin katılımıyla düzenlenen duygusal törende, ‘Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler’ fotoğraf sergisi de açıldı. Soykırımı şiddetle kınayan Başkan Sürekli, “Bütün temennimiz, dış mihraklara karşı ülkemizde birlik ve beraberliğin sağlanması ve devam etmesidir” diye konuştu.

Bosna’da 1995 yılında meydana gelen ve 8 bini aşkın Boşnak vatandaşın erkek, kadın, çocuk yaşlı demeden Sırp güçlerince öldürüldüğü Srebrenitsa katliamının 27. yıl dönümü, Menemen’de düzenlenen törenle anıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene; AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Gençlik Kolları Başkanı Aykut Taylan Varlı, ilçe protokolü ve Menemenliler katıldı.

“DIŞ MİHRAKLARA KARŞI ÜLKEMİZDE BİRLİK VE BERABERLİK SAĞLANMALI”

Parlamentodaki ilk resmi etkinliğinin Srebrenitsa katliamının 20. Yıl dönümü etkinlikleri olduğunu hatırlatan AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti de tam kadro o törene katılmıştı. Orada olup görmek ve dinlemek gerekiyor. Yaşanan bu soykırımı şiddetle kınarken, Bosna Hersek’in kahramanı, Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç’i de rahmet ve şükranla anıyoruz. Bosna Hersek’in bugünlere gelmesinde çok büyük çabaları oldu” dedi.

“SEMBOL İSİMLER CUMHURBAŞKANIMIZI SORUYOR”

Bir başka Bosna ziyaretinde, orada yaşanan sembol isimlerin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sorduğunu dile getiren Başkan Sürekli, “Cumhurbaşkanımız her zaman mazlumların yanında oldu. O coğrafyaya gittiğinizde de bunu görüyorsunuz. Bosna ziyaretimde, Cumhurbaşkanımızı sordular. Bana, ‘Recep Tayyip Erdoğan nasıl, iyi mi? Türkiye’nin üstündeki güneş hiç batmasın; çünkü siz oldukça biz kendimizi güvende hissediyoruz’ dedi. Bütün temennimiz, dış mihraklara karşı ülkemizde birlik ve beraberliğin sağlanması ve devam etmesidir. Bu vesileyle rahmeti rahmana kavuşmuş bütün şehitlerimizi ve Bosna’daki katliamda yaşamını yitiren soydaşlarımızı rahmetle anıyorum. Allah hiçbir millete böyle bir soykırım yaşatmasın” diye konuştu.

“AVRUPA’NIN GÖBEĞİNDE SREBRENİTSA’DA BİR VAHŞET YAŞANDI”

Bosna’da katliamın yalnızca Bosnalıların acısı olmadığını söyleyen Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, “Avrupa’nın göbeğinde, sözde Birleşmiş Milletlerin koruması altında olan Srebrenitsa’da bir vahşet, soykırım, insanlık dramı ve insanlık felaketi yaşandı. Srebrenitsa ismi her geçtiğinde, hala aynı acıyı ilk günkü gibi yaşıyoruz” dedi. Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Gençlik Kolları Başkanı Aykut Taylan Varlı, 1995 yılında Srebrenitsa’da yaşanan soykırıma dair bilgiler verdi.

DUA EDİLİP KARANFİL BIRAKILDI, SERGİ AÇILDI

Konuşmaların ardından Menemen İlçe Vaizi Rıdvan Sanur, şehitlerin ruhuna dua okudu. Daha sonra protokol üyeleri, Srebrenitsa Anıtı’na karanfiller bıraktı, ardından da Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in 110 kilometre yürüyerek çektikleri ‘Ölüm Yolunda Barış İçin Yürüyenler’ adlı fotoğraf sergisini gezdi. Duygusal tören, Srebrenitsa şehitleri için dökülen lokmaların dağıtımıyla son buldu.